Sobota, 2 lipca 2022

Co to jest inflacja? Jak mogę chronić swoje oszczędności przed inflacją?

2 maja 2022

Prawdopodobnie od miesięcy słyszałeś o rosnącej inflacji. Widać to po stale rosnących cenach na stacjach benzynowych, w sklepach i w innych miejscach. Inflacja oznacza, że siła nabywcza Twoich oszczędności maleje, tzn. że za tę samą kwotę pieniędzy co rok temu możesz kupić mniej produktów. Czy jest coś, co mógłbyś zrobić, aby odwrócić ten trend? Jak możesz chronić swoje oszczędności przed inflacją?

Gospodarka podlega zmianom cen, które są całkowicie naturalne. Choć niektóre produkty mogą być droższe od innych, inflacja występuje tylko wtedy, gdy wzrasta średnia cena w gospodarce. Taka sytuacja powoduje spadek siły nabywczej pieniądza. Deflacja jest przeciwieństwem inflacji, co oznacza, że średnie ceny spadają. Deflacja może mieć poważniejsze konsekwencje niż inflacja. Deflacja może być spowodowana zbyt małą ilością pieniądza w gospodarce. Może to prowadzić do zmniejszenia zakupów i opóźnień w zakupach, co może wywołać recesję. Niewielka, kilkuprocentowa inflacja jest lepsza niż deflacja.

Przyczyny inflacji

W styczniu 2022 roku roczna stopa inflacji w Polsce wyniosła ponad 9 procent. Był to najwyższy poziom od 21 lat. Jakie są czynniki, które powodują tak szybki wzrost cen? Należały do nich między innymi:

  • Wysoki popyt i powoli rosnąca podaż towarów.
  • Polityka stóp procentowych
  • Przed podwyżką stóp procentowych w Polsce dostępne były bardzo nisko oprocentowane kredyty. Miało to miejsce w październiku 2021 roku. Jednak przez wiele miesięcy stopy utrzymywały się na rekordowo niskim poziomie. Polacy mogli ubiegać się o niskooprocentowane kredyty i mieli dużo pieniędzy, co przekładało się na wysoki popyt. To zachęcało przedsiębiorców do podnoszenia cen.
  • Niezrównoważony budżet państwa
  • Nagły, znaczny wzrost kosztów produkcji.

Inflacja to spadek siły nabywczej pieniądza. Oznacza to, że za te same pieniądze rok temu można było kupić więcej towarów i usług niż obecnie. W rezultacie spada wartość Twoich oszczędności. Jak można temu zapobiec? Jak chronić swoje pieniądze przed inflacją?

Jak mogę chronić siebie przed inflacją?

Wartość Twoich oszczędności, które nie są oprocentowane, będzie się zmniejszać co miesiąc. Możesz temu zapobiec, odpowiednio zarządzając swoimi pieniędzmi. Możesz postawić na:

  • Oszczędności - Jest to korzystanie z lokat bankowych i kont oszczędnościowych. Nie wiąże się to z żadnym ryzykiem, ponieważ środki zdeponowane w bankach są objęte ochroną gwarancyjną do kwoty 100 000 EUR. Wadą tego rozwiązania jest to, że pieniądze nie zachowują swojej wartości. Na początku marca na kilkumiesięcznej lokacie można było zarobić maksymalnie około 3 procent rocznie, czyli znacznie poniżej obecnej stopy inflacji.
  • Inwestowanie - choć wiąże się z pewnym ryzykiem, ten rodzaj inwestycji może pomóc uniknąć utraty pieniędzy. Jak można chronić się przed inflacją? W naszej ofercie znajduje się wiele programów. Ty decydujesz, ile pieniędzy chcesz włożyć, a my pracujemy nad tym, aby zmaksymalizować Twój zysk. Nie trzeba dużo pieniędzy, aby zacząć. W zależności od wybranego programu może to być już 100 zł miesięcznie. Można również wykupić ubezpieczenie na życie, które pozwala na inwestowanie pieniędzy w fundusze kapitałowe. Nie jesteś pewien, jak wykorzystać swoje oszczędności. Możemy Ci pomóc, oferując wiele możliwości.

Według prognoz Narodowego Banku Polskiego, średnia stopa inflacji w 2022 roku wyniesie ponad 10 procent. Twoje pieniądze stracą swoją siłę nabywczą, jeśli nie będą inwestowane na nieoprocentowanych kontach lub w gotówce. Aby tego uniknąć, należy rozważyć różne opcje inwestycyjne.