Sobota, 2 lipca 2022

Krok po kroku: zakładanie firmy online

7 maja 2022

Założenie firmy przez Internet jest łatwe i szybkie. Nie musisz biegać po urzędach. Wszystkie formalności możesz załatwić w zaciszu własnego domu. Ludzi, którzy chcą być przedsiębiorcami, jest bardzo dużo. Z danych Ministerstwa Rozwoju podanych w CEIDG w czerwcu 2020 r. wynika, że w Polsce było 2,48 mln aktywnych przedsiębiorców. Jest to wzrost o ponad 700 tys. firm od stycznia 2019 r. Tendencja wzrostowa wydaje się być niezagrożona.

Ten przewodnik pomoże Ci założyć firmę online, jeśli również rozważasz taką możliwość.

Aby rozpocząć zakładanie działalności gospodarczej, należy utworzyć profil zaufany i uzyskać podpis elektroniczny. Do tego pierwszego potrzebny będzie certyfikat kwalifikowany.

Które rozwiązanie jest najłatwiejsze i najbardziej opłacalne? Profil zaufany jest najlepszym rozwiązaniem. Pierwszym kosztem związanym z otwarciem działalności gospodarczej jest zakup urządzenia do składania podpisu elektronicznego. Ponadto trzeba będzie zweryfikować swoją tożsamość w dowolnej kancelarii notarialnej. Dlatego założenie firmy przez Internet nie jest już możliwe. Profil Zaufany można założyć w ciągu kilku minut, korzystając z konta bankowego.

Jak to zrobić? Wejdź na stronę www.pz.gov.pl i kliknij zakładkę "Profil Zaufany".

Wybierz opcję utworzenia profilu za pośrednictwem swojego banku. Po wybraniu ikony swojego banku zostaniesz przekierowany bezpośrednio na stronę logowania do konta. Aby utworzyć profil zaufany, zaloguj się i wypełnij formularz.

Gratulujemy! Ukończyłeś pierwszy krok w zakładaniu firmy internetowej.

Złóż wniosek do CEiIDG o wpis

Rejestracja w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej to drugi krok w zakładaniu firmy internetowej. Rejestracja w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) to drugi krok w zakładaniu firmy internetowej. Zarejestruj się w CEIDG, a otrzymasz e-mail z linkiem aktywacyjnym. Zaloguj się na swoje konto, a następnie wypełnij wniosek.

Twoje dane osobowe są niezbędne do dokonania wpisu do ewidencji gospodarczej. :

  • Data urodzenia
  • Numer PESEL
  • Jeśli posiadasz numery NIP i REGON, są one dla Ciebie dostępne.
  • obywatelstwo
  • Miejsce zamieszkania

Uzyskaj dane o swojej firmie

  • Nazwa
  • Adres, pod którym zostanie zarejestrowana firma
  • Data rozpoczęcia działalności
  • Przedmiot działalności (wg Polskiej Klasyfikacji Działalności - numer PKD).
  • Informacje o działalności, która została zawieszona lub zalecona.

Rejestrując firmę przez Internet w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej otrzymasz również numery REGON i NIP. Jeśli nie masz tych numerów, możesz je uzyskać, rejestrując się w CEIDG. Nie musisz składać odrębnych dokumentów.

Rejestracja konta bankowego

Następnie omówimy, jak założyć konto firmowe. Jeśli Twoja firma jest jednoosobową działalnością gospodarczą, nie ma potrzeby zakładania dla niej osobnego konta. Do zarządzania firmą można nadal używać prywatnego konta bankowego. Osobne konto firmowe jest praktyczne, ponieważ pozwala łatwiej zarządzać budżetem firmy.

Skoro już mówimy o budżecie firmy, warto wygospodarować w nim miejsce na czwarty krok w zakładaniu firmy internetowej: zakup ubezpieczenia.

Zabezpiecz swoją firmę ubezpieczeniem

Możesz uważać, że ubezpieczenie firmy jest niepotrzebne i stanowi dodatkowy koszt. Jako przedsiębiorca będziesz musiał zmienić perspektywę i postrzegać niektóre wydatki jako inwestycje.

Po pierwsze, ubezpieczenie biznesowe jest niezbędną częścią biznesplanu. Od samego początku powinno być wliczone w koszty prowadzenia firmy. Wysokość składki jest nieistotna w porównaniu z ewentualnymi kosztami szkód. Szkody mogą być różne, od samego początku działalności firmy, od zdarzeń losowych, przez błędy w obsłudze, po kradzież sprzętu lub wyposażenia, a nawet przerwy w dostawie prądu. Może to mieć wpływ na ciągłość działania firmy, dlatego warto zabezpieczyć sprzęt elektroniczny już na początku działalności.

Po drugie, można łatwo i szybko wykupić ochronę majątku i odpowiedzialność cywilną dla swojej firmy przez Internet. Uprościliśmy ten proces tak, abyś mógł zabezpieczyć przyszłość swojej firmy za pomocą kilku kliknięć. Pamiętaj, że jesteśmy dostępni również zdalnie!

Mamy nadzieję, że nasz poradnik o tym, jak założyć firmę przez Internet, okazał się przydatny. Trzymamy kciuki, aby Twój biznes odniósł sukces!